banner203

banner250

Çift Kuşaklı Hanım Sahabi: Esma Bint Ebi Bekr (R. ANHA)

Bir Ayet: Bunlar, güzel işlerin peşinde olanlara hidayet ve rahmet kaynağı olan hikmetli Kitab’ın âyetleridir. (Lokmân, 31/2-3)

Diyanet Takvimi 25.07.2021, 00:00
Çift Kuşaklı Hanım Sahabi:  Esma Bint Ebi Bekr (R. ANHA)
© Diyanet Haber

Çift Kuşaklı Hanım Sahabi:  Esma Bint Ebi Bekr (R. ANHA)

Hz. Ebû Bekir’in kızı, Hz. Aişe’nin de kardeşi olan Esma, 595’te Mekke’de doğmuş, babası vesilesiyle ilk Müslümanlar arasında yerini almıştır. Esma, aynı zamanda Muhacirlerin Medine’de doğan ilk çocuğu olan Abdullah b. Zübeyr’in de (r.a.) annesidir. Esma; Hz. Peygamber (s.a.s.) ve Hz. Ebû Bekir’in (r.a.) Medine’ye hicreti sırasında, onlar için taşıdığı azık torbası ve su tulumunun ağzını bağlarken belindeki kuşağı (nitâk) ikiye bölüp kullanmıştı. Bundan son derece memnun olan Hz. Peygamber, “Allah bu kuşağının karşılığında cennette sana iki kuşak versin.” diye dua etmiş, bunun üzerine Esma, “Zâtünnitâkayn” (iki kuşaklı) lakabını almıştır. (İbn Abdilberr, el-İstîâb, IV, 1782)

Esma çok cömertti. Nitekim, oğlu Abdullah, annesinin eline geçeni ertesi güne bırakmadan hemen verdiğini söylemektedir. Esma bint Ebî Bekir, Hz. Peygamber’in (s.a.s.) bir kısım hadislerinin gelecek nesillere ulaştırılmasında da önemli rol oynamıştır. Hicri 73 yılında Mekke’de vefat eden Esma, kadın Muhacirler içinde en son vefat eden sahabidir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)