banner331

banner319

Cenaze evinde neler yapmalı?

Bir Hadis: Allah’ım! Ayıplarımı ört ve beni korktuğum şeyden emin eyle. (İbn Mâce, Duâ, 14)

Diyanet Takvimi 06.11.2021, 00:00
Cenaze evinde neler yapmalı?
© DİHA

Cenaze Evinde Neler Yapmalı?

Kur’an’da tüm canlıların ölümü tadacağı bildirilmiştir” (Enbiyâ, 21/35) Ölüm birinin başına geldiğinde çevresindeki kişiler cenaze sahiplerini teselli etmelidirler. Çünkü, sevinçler paylaşıldıkça çoğalır, üzüntüler paylaşıldıkça azalır. Cenaze evine giden kişiler öncelikle cenaze sahiplerine başsağlığı, ölüye de rahmet dilemeli, cenaze sahiplerini üzecek lüzumsuz söz, tavır, davranış, konuşma, kahkaha ve gülüşmelerden uzak durmalıdırlar.

Cenaze evine ilk gidenler, ölü sahipleri yapmamış ise, ölünün göz kapaklarını kapatarak, çenesini bağlamalı, kollarını ve bacaklarını düzgün bir hale getirmeli, ölünün elbiselerini çıkarıp üzerine bir örtü örtmeli, şişmemesi için ölünün karnına demir benzeri bir şey koymalıdır.

Cenaze yıkanmadan başka odalarda açıktan ya da ölünün yanında içinden Kur’an okunabilse de, cenazenin bulunduğu odada açıktan Kur’an okunması uygun değildir. Cenaze defnedildikten sonra ölü için dua etmek ve Kur’an okumak müstehaptır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner332
Yorumlar (2)
Abdulkadir Altunkaya 10 ay önce
Aynen cenaze evine gider gitmez bu husısları sırasıyla uygulamada yardımcı oluyoruz defin işlemleri bitene kadar gereken hassasiyeti gösteriyoruz taziye eviye kardeş gibi davranıp evimize dönüyoruz
Murat Şahan 10 ay önce
Teşekkürler. Neler yapilmamali içerisinde yemek vermek 40. 52. Geçesi gibi uygulamalar da denilirse güzel olur. Selam ve dua ile