banner331

banner319

Çağın hurafesi: Deizm

Bir Ayet: Şüphesiz ki rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arşa istivâ eden; geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır... (A’râf, 7/54)

Diyanet Takvimi 01.07.2022, 00:00
Çağın hurafesi: Deizm
© DİHA

Çağın hurafesi: Deizm

Çağımızda bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler, iletişim devriminin de katkılarıyla bilgi akışını hızlandırmıştır. Taşınan bu bilgiler arasında faydalı olanlar kadar inanç yapımızı bozmaya dönük zararlı olanlar da vardır. Bunların başında ilahi vahye dayalı olmayan yeni felsefi inanç akımları gelmektedir. Bu inanç akımlarından biri de deizmdir. Deistler, Allah’ın varlığına ve birliğine inandıkları hâlde, dinlerin emir ve yasaklarına inanmamaktadırlar. Akla, sonsuz bir güven duymakta, peygambere ve vahye ihtiyaç olmadığını iddia etmektedirler. Onlara göre insan, yaşam ilkelerini kendi aklıyla belirleyebilir. Dua ve ibadetlere ihtiyaç yoktur. Deistlere göre Allah, tabiatı bir daha bozulmayacak şekilde kurmuştur.

Deizm, İslam dünyası açısından bir hurafedir. Çünkü Kur’an ve nebevi sünnet sapasağlam elimizdedir. Ayrıca İslam’ın akla verdiği değer bilinmektedir. Yüce Allah hem yaratan hem yönetendir. Deizm, insanın kendisini ve başkalarını aldatmasından başka bir şey değildir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)