banner250

banner255

Büyüklerimizin öğütleri

Bir Hadis: Allah, Müslümanın başına gelen her şeyi -bir yerine batan dikeni dahi- günahlarına kefaret sayar. (Buhârî, Merdâ, 1)

Diyanet Takvimi 01.04.2021, 00:00
Büyüklerimizin öğütleri
© Diyanet Haber

Büyüklerimizin öğütleri

Büyükler bize ebedi olana gönül vermeyi öğütlediler. “Seni mezara koyunca dönüp gidenleri değil, orada da yanında kalacak olan iyi amelleri dost edinmeyi... Nefsinin hayvani arzularını yenmeye çalışıp Allah’ın azametinden korkarak, O’na itaat ederek cenneti ummayı... Elindeki sermayeyi koruyup kasalarda sakladığın gibi, kıymetli kabul ettiğin bütün varlığını, ‘Sizin elinizde olan her şey tükenecek ancak Allah katında olan bakidir.’ ayetiyle amel edip Allah’a emanet edip O’nun rızası uğrunda harcamayı, malı mevkii değil takvayı seçmeyi...

Allah’ın taksimine razı olmayı, kimseye düşmanlık beslememeyi... Gerçek düşman olarak şeytanı bilip başka kimseye düşmanlıkta bulunmamayı... Allahu Tealâ’nın rızkına kefil olduğunu bilip, Allah’ın sende olan hakkı ile meşgul olmayı. Servete, ticarete, sıhhate güvenmeyip yalnız Hazreti Allah’a tevekkül edip O’na bağlanmayı, bunun da yeteceğini..” söylediler. (Cahit Zarifoğlu, Bir Değirmendir Bu Dünya, 40)

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)