banner324

banner319

Bedir gününden bir kıssa

banner265

Bir Ayet: Sizden kim de Allah’a ve resulüne itaat eder, güzel şeyler yaparsa onun hak ettiği karşılığı iki kat veririz. Ve onun için bereketli bir rızık hazırladık. (Ahzâb, 33/31)

Diyanet Takvimi 26.05.2022, 00:00
Bedir gününden bir kıssa
© DİHA

Bedir gününden bir kıssa

Hz. Peygamber’in farklı önerilere açık olması ve ashabıyla istişare sonucunda oluşan ağırlıklı görüşe katılması bizim için örnek bir davranıştır. Benzer bir tutumu Bedir Savaşı’nda görmekteyiz. Bedir’de askerlerin konuşlanacağı yer hususunda farklı düşünceye sahip olan Hubab b. Münzir, Hz. Peygamber tarafından seçilen yerin vahiy kaynaklı olup olmadığını sormuş, Hz. Peygamber de kendi fikri olduğunu söylemişti. Bunun üzerine Hubab, böylesi mevzilenmenin savaşı uzatacağını ve daha fazla Müslümanın şehadetine sebep olacağını belirtmiştir.

Hz. Peygamber Hubab’ın düşüncesine kulak verip dinlemiş ve hemen arkadaşlarıyla istişare yaparak ordugâhı kuyuların arka tarafına kurdurmuştur.

Bir peygamber ve devlet başkanı olan Allah Resûlü, kimseyi küçük görmemiş, herkesin kendi birikim ve tecrübesine göre kanaatini belirtmesine imkân sağlamıştır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner321
Yorumlar (0)