banner331

banner319

Allah için birbirini sevmenin kıymeti

Bir Ayet: Kim izzet isterse bilmeli ki izzet tamamıyla Allah’a aittir. Güzel sözler O’na yükselir; rızâsına uygun iş ve davranışları da O yüceltir. Sinsi sinsi kötülük tasarlayanlar için çetin bir azap vardır ve onların tuzakları altüst olur. (Fâtır, 35/10)

Diyanet Takvimi 10.02.2022, 00:00
Allah için birbirini sevmenin kıymeti
© DİHA

Allah İçin Birbirini Sevmenin Kıymeti

Sevgili Peygamberimiz bir defasında sahabe-i kiram efendilerimizle birlikte otururken mübarek ağzından şu sözler döküldü: “Allah’ın şehit ya da peygamber olmayan öyle kulları vardır ki kıyamet gününde Allah’a olan yakınlıkları nedeniyle peygamberler ve şehitler onlara gıpta ederler.”

Sahabiler, Peygamberimizin bu sözünden dolayı bir anda şaşırdılar ve merakla Resûl-i Ekrem’e (s.a.s.), “Ya Resûlallah! Bunlar kimdir?” diye sordular. Bunun üzerine Allah Resûlü (s.a.s.) arkadaşlarına şöyle buyurdu: “Bunlar, akrabalık ya da aralarında dönüp dolaşan bir maldan kaynaklanan çıkarları olmaksızın, sırf Allah için birbirlerini seven insanlardır. Onların yüzlerinde bir nur vardır ve onlar hidayet üzeredirler. İnsanlar telaşa düştüklerinde onlar korkuya kapılmazlar, insanlar hayıflanırken onlar üzülmezler.” Sevgili Peygamberimiz bu açıklamayı yaptıktan sonra Kur’an-ı Kerim’deki şu ayet-i kerimeyi okudu: “Haberiniz olsun, Allah’ın sevgili kullarına korku yoktur. Onlar üzüntü de çekmeyecekler.” (Yûnus, 10/62)

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)