banner250

banner255

Ailede mahremiyet nasıl olmalı?

Bir Ayet: Eğer eli darda olan birisi borçlu ise eli genişleyene kadar beklemek gerekir. Şu da var ki, bağışlamanız, eğer bilirseniz sizin için daha hayırlıdır. (Bakara, 2/280)

Diyanet Takvimi 05.03.2021, 00:00
Ailede mahremiyet nasıl olmalı?
© Diyanet Haber

Ailede mahremiyet nasıl olmalı?

Her şeyden önce “Aile içerisinde her fert özeldir ve kendine ait özel bir alana sahiptir.” ilkesini ailece benimsemek, mahremiyet eğitiminin en önemli adımıdır.

Anne ve babalar olarak kendi mahrem alanımızı belirlerken çocuklarımıza bu konudaki sınırları ve ölçüleri vermemiz bu eğitimin diğer bir aşamasını oluşturur.

Aile fertlerinin birbirinin odalarına girerken izin istemesi, aile içinde özel eşyaların izinsiz karıştırılmaması, çocuklara tuvalet ve banyo eğitimi verilmesi, çocukların elbiselerinin herkesin içinde değiştirilmemesi, ev içerisindeki giyim kuşama çekidüzen verilmesi gibi hususlar mahremiyet eğitiminde dikkat edilmesi gereken konulardır.

Başkalarının özel hâllerini araştırmamak, özel konuşmalara kulak kabartmamak, aile içerisinde yaşanan özel durumları üçüncü kişilerle paylaşmamak da mahremiyet eğitiminin diğer önemli başlıkları olarak zikredilebilir. Özellikle çocuklarımıza biz yanlarında değilken tacize karşı kendilerini korumalarını öğretmeliyiz.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)