banner268

banner250

Zemzem: Ne niyete içilirse

banner265

BİR HADİS: Birbirinizle ilginizi kesmeyiniz, sırt dönmeyiniz, kin tutmayınız, ve hased etmeyiniz. Ey Allah’ın kulları, kardeş olunuz. Bir müslümanın, din kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helâl değildir. (Buhârî, Edeb, 57, 58, 62)

Diyanet Takvimi 03.08.2020, 00:00
Zemzem: Ne niyete içilirse
© Diyanet Haber

Yaklaşık dört bin yıldır kıssası anlatılan, koşması ve çabalaması bir ibadetin, “sa’y”in, temelini teşkil eden bir anne… Hz. Hacer validemiz… Teslimiyeti asırlardır dilden düşürülmeyen bir anne…

Hz. İbrahim, Allah’tan aldığı emirle eşi Hacer’i ve oğlu İsmail’i Mekke’ye bırakır. Henüz orada Kâbe yoktur. Anne oğul, ıssız bir vadidedirler. Hacer validemiz, emrin Allah’tan geldiğini öğrenince büyük bir teslimiyetle teslim olur. Yanlarındaki su bitince oğlu İsmail’e su bulma amacıyla Safâ ve Merve tepeleri arasında yedi defa koşarcasına gidip gelir. Bir müddet sonra Hz. İsmail’i bıraktığı yerden bir suyun fışkırdığını görür: Zemzem. O ve oğlu kurtulduğu gibi kıyamete kadar tüm müminler de o suyu içecek, onunla şifa bulacaktır.

Resulullah, “Zemzem suyu ne amaçla içilirse ona yarar sağlar” (İbn Hanbel, III, 357) buyurmuştur. Kimi hastalıklarına şifa bulma, kimi boğazından haram lokma geçmemesi niyetiyle içer. Hz. Ömer kıyamette susuzluk çekmeme duasıyla zemzemi içmiştir. Sahabilerden Abdullah b. Abbas’tan bize ulaşan dua ise şöyledir: “Allah’ım! Senden faydalı ilim, bol rızık ve her dert için şifa istiyorum.” (Abdürrezzâk, Musannef, V, 113)

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)