banner250

banner246

Yemek Adabı

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Yaşamak benim için hayırlı olduğu sürece beni yaşat. Ölmek benim için hayırlı olduğunda da benim canımı al!” (Buhârî, Merdâ, 19)

Diyanet Takvimi 24.03.2019, 02:00
Yemek Adabı

Rahmet Elçisi’nin verdiği terbiyeyle yetişen Ümmü Seleme (r.a.) validemizin oğlu Ömer b. Ebû Seleme, bir gün yemek yerken elini tabağın her tarafında gezdirince Allah Resulü yumuşak bir edayla, “Evladım! Besmele çek, sağ elinle ve önünden ye.” uyarısında bulundu. (Buhârî, Et’ıme, 2) Üç kısa cümleyle Allah Resulü, Ömer’in şahsında ümmetine yemek adabını öğretmişti. Hz. Peygamber (s.a.s.) çeşitli vesilelerle ashabını böyle eğitmekteydi. Onun yemekle ilgili başkaca tavsiye ve uygulamaları vardı: Efendimiz, yemekten önce ellerini yıkar, sağ eliyle yemeğini yer, yemek yerken sırtını bir yere dayamaz, ayakta bir şey yeme ve içmeyi hoş görmez, önüne konan yemekte asla kusur görmez, canı çektiği yemeği yer, çekmediğini yemez; fakat olumsuz yorum yapmazdı. Yemeğin hiçbir şekilde israf edilmesini istemez, bir lokmanın bile zayi olmasına razı olmazdı. Yemeğin sonunda da mutlaka Allah’a hamdederdi. Onun bazı yemekleri daha çok sevdiği ve onlar hakkında övücü ifadeler kullandığı da kaynaklarda geçmektedir. Bu anlamda tirit, et yemeği, hurma gibi yiyecekler onun övgüsüne mazhar olmuştur.

SÖZÜN ÖZÜ

En zor savaş, geçici ve boş arzularla savaştır. Benliğini bu arzulardan kurtaran, dünyaya ait tüm musibetlerden, bütün sıkıntılardan kurtulur. İbrahim Ethem

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)