banner250

banner246

Vesvese sebebiyle zihne gelen kötü sözlerden dolayı insan günahkâr olur mu? Bunlardan kurtulmak için bir dua var mıdır?

BİR AYET: Kullarıma söyle: (İnsanlara karşı) en güzel sözü söylesinler. Çünkü şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık bir düşmanıdır. (İsrâ, 17/53)

Diyanet Takvimi 23.01.2020, 00:00
Vesvese sebebiyle zihne gelen kötü sözlerden dolayı insan günahkâr olur mu? Bunlardan kurtulmak için bir dua var mıdır?
© Diyanet Haber

Şeytanın insanı küfre sürükleme yollarından birisi de onu şüphe ve tereddüde sürükleyebilecek sorulardır. Kalpten geçen bu sorular, şüphesiz şeytanın vesvesesi ile meydana gelmektedir. Bu soruların en tehlikelisini bizzat Allah Resûlü (s.a.s.) bize şöyle haber vermiştir: “Şeytan sizden birinize gelerek ‘filan ve filan şeyi kim yarattı?’ der. O kişi ‘Allah yarattı’ deyince peki, ‘Allah’ı kim yarattı?’ der. İş bu dereceye varınca o kimse hemen Allah’a sığınsın ve o düşünceden uzaklaşsın!” (Buhârî, Bed’ü’l-halk, 11) Bazı rivayetlerde “Allah’a iman ettim, desin!” (Müslim, Îmân, 212) ilavesi de vardır.

Bu itibarla kuruntulu kişilerin, içlerinden bir sesin fısıldadığını söyledikleri küfür vb. ifadeleri, vesvese kapsamında olup sahiplerinin imanlarına ve dinlerine zarar vermez. Zira Allah, kullarını güçleri ile orantılı olarak sorumlu tutmuştur. Hz. Peygamber, “Allah Tealâ, içlerinden geçen fena şeylerle amel etmedikçe veya onu konuşmadıkça, o şey yüzünden ümmetimi hesaba çekmeyecektir” (Buhârî, Talâk, 11) buyurmuştur. Kısaca içinde bulunulan durumdan kurtulmak için bu tür vesveselere itibar edilmemelidir. Zira vesvese, üzerinde durdukça yoğunlaşır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (3)
Aslı Sönmez 11 ay önce
Her gün daha farklı bir vesvese oluşuyor bende namaz kılarken namazında dışında sürekli dinle alakalı kötü düşünceler bu laflar benim laflarımmış gibi çok korkuyorum ne yapmalıyım?
Davut 7 ay önce
Maalesef bendede çok oluyor kalp ürperiyor ise günah değil
ZEHRA 10 ay önce
Vesveseden nasıl kurtulabiliriz?