banner268

banner250

Varlığı da yokluğu da imtihan: Çocuklarımız

banner265

BİR HADİS: Faiz yoluyla mal çoğaltan hiç kimse yoktur ki, sonunda durumu (malında) azalmaya dönüşmesin. (İbn Mâce, Ticâret, 58)

Diyanet Takvimi 09.08.2020, 00:00
Varlığı da yokluğu da imtihan: Çocuklarımız
© Diyanet Haber

Bu dünya imtihan dünyasıdır. Bazen sahip olduklarımızla bazen de mahrum olduklarımızla imtihan ediliriz. Allah’ın insana hediyelerinden biri olan çocuklar da böyle bir imtihan vesilesidir. Evlenip yuva kuran çiftler, nesillerini devam ettirecek, yalnızlıklarını paylaşacak bir evlat arzu ederler. Ne var ki, Kur’an’da Allah’ın dilediğine erkek dilediğine kız çocuk verdiği, dilediğini de kısır yarattığı ifade edilmektedir. (Şûrâ, 42/49-50) Dolayısıyla imtihanın gereği olarak bazen böylesine büyük bir nimetten mahrum kalınabilmektedir.

Bazen evlat sahibi olmakla da imtihan olunabilmektedir. Nice anne-babalar vardır ki evlatları yüzünden türlü bela ve sıkıntılara maruz kalmakta; hatta bazı annelerin dudaklarından “seni doğuracağıma taş doğursaydım” cümleleri dökülmektedir. Nitekim Kur’an’da da çocukların imtihan aracı olduğu ve kişiyi Allah’ı anmaktan alıkoyduğu ifade edilmektedir. (Enfâl, 8/28) Buna göre çocuk sahibi olmak ya da olmamak konusunda Allah’ın her şeyi hakkıyla bildiği, her tasarrufunda bir hikmetin olduğu bilinmeli ve hayırlısı istenmelidir. Her ne olursa olsun Rabbinden gelene razı olmak ve sabretmek gerektiği de unutulmamalıdır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)