banner250

banner246

Vakti Müslüman Eylemek

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Müslümanlar olarak canımızı al, bizi Müslümanlar olarak dirilt, rezil olmadan ve fitneye uğramadan salih kullarının arasına dâhil eyle.” (Hâkim, Deavât, No: 1868)

Diyanet Takvimi 26.12.2019, 00:00
Vakti Müslüman Eylemek
© Diyanet Haber

Nebî (s.a.s.) buyurdu ki: “Kendisini ilgilendirmeyen şeyleri (mâlâyâniyi) terk etmesi, kişinin Müslümanlığının güzelliğindendir.” (Tirmizî, Zühd, 11)

Boş konuşmalar, gereksiz soru ve cevaplar, niteliksiz alışkanlıklar, insanın kendisini ilgilendirmeyen nafile uğraşlar, fuzuli meraklar, ne dünyaya ne âhirete faydası olacak tüm beyhude eylemleri kapsayan bir tabirdir “Malayani”.

Nebî’nin işaret ettiği üzere Müslümanlığımızın güzelliği, malayani ile olan mesafemiz ile ilişkilidir. Sevgili Peygamberimize göre malayaniye olan uzaklığımız kadar Müslümanlığımız güzel ve kalitelidir. Zaman malayani ile geçerken, zamanı Müslüman bilinciyle yaşamıyorken yani vaktimiz Müslüman değilken ise Müslümanlığımız eksik, Müslüman bilincimiz yaralıdır. Müslümanlar olarak ancak fikrimizi, sözümüzü, bilincimizi, vicdanımızı, ahlâkımızı ve vaktimizi Müslüman kıldığımız zaman sağlıklı bir Müslüman kimliğine sahip olmak mümkündür.

O halde zamanın ruhunu iliklerimizde hissederek soralım kendi kendimize. Hayatlarımıza nebevî bir disiplin kazandırmak adına saatlerimiz ne kadar Müslüman?

SÖZÜN ÖZÜ

Önce doğruyu bilmek gerekir, zira doğru bilinirse yanlış da bilinir. Ancak önce yanlış bilinirse doğruya ulaşılamaz.

Farabi

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)