banner250

banner203

Üzerinde resim olan elbiseyle namaz kılınabilir mi?

BİR AYET: Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız. (Kâf, 50/16)

Diyanet Takvimi 17.09.2020, 00:00
Üzerinde resim olan elbiseyle namaz kılınabilir mi?
© Diyanet Haber

Üzerinde canlı varlıkların resimlerinin bulunduğu elbise ile namaz kılmak mekruhtur. Mümkünse bu elbiseler çıkarıldıktan sonra namaz kılınmalıdır. Böyle bir elbise ile namaz kılınması mekruh ise de, bu şekilde kılınan namaz geçerlidir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 25). Ancak, bakanın kolayca fark edemeyeceği şekilde küçük resimler bu kapsamda değildir.

Secdede ayakların yerden kesilmesi namaza zarar verir mi?

Secde ederken, rüknü yerine getirecek (Sübhânellâhi’l-azîm diyecek) kadar bir süre ayak parmaklarından birinin yere dokunması yeterlidir. Ayakların en az birisi bu kadar süre ile yere dokunmazsa namaz sahih olmaz (Aliyyü’l-kârî, Fethu Bâbi’l-‘inâye, I, 228 vd).

Tesbîhat yapmadan camiden çıkmak caiz midir?

Tesbîhat, münferit olarak yapılabileceği gibi, cemaat hâlinde de yapılabilir. Namazdan bağımsız ve yerine getirilmesi müstehap bir taat olduğu için tesbîhatın terk edilmesi namaz için bir eksiklik sayılmaz. Bu bakımdan namaz kılındıktan sonra tesbîhat yapmadan camiden çıkmanın caiz olmadığı söylenemez. Fakat Yüce Allah’ı anmak ve sevap kazanmak için bunun büyük bir fırsat olduğu da unutulmamalıdır.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (2)
İsmail 11 ay önce
Bende fatiha ve ihlas duası ilen 5 vakit namaz eda ediyorum kafam almıyor sakıncası nedir acaba
İsmail 11 ay önce
Bende fatiha ve ihlas duası ilen 5 vakit namaz eda ediyorum kafam almıyor sakıncası nedir acaba