banner250

banner246

Teşrik Tekbirleri

GÜNÜN DUASI: Günümüz hayırlı ve bereketli olsun. Allah’ım! Günahımı bağışla, evimi, yurdumu geniş ve rahat eyle ve rızkımı benim için bereketli eyle.” (İbn Ebi Şeybe, Duâ, 42)

Diyanet Takvimi 09.08.2019, 02:00
Teşrik Tekbirleri
© Diyanet Haber

Kurban bayramının bir gün öncesi olan “Arefe” gününün sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazın peşinde, selamdan sonra birer defa; “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ ilâhe illallâhu vallâhu Ekber. Allâhu Ekber ve lillâhi’l-hamd” diye tekbir almak vaciptir. Buna “Teşrik Tekbiri” denir.

Bu tekbir, hem cemaatle, hem de tek başına kılana, yolcuya, yolcu olmayana, erkeğe ve kadına vaciptir.

Teşrik tekbirinin selamdan sonra ara vermeden alınması gerekir. Eğer kişi selamdan sonra konuşur veya camiden çıkarsa artık tekbir almaz.

Teşrik tekbirleri günlerinde kılınmayan namazlar Teşrik günlerinde kaza edilirse, Teşrik tekbirlerini almak gerekir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilirse tekbir alınmaz.

SÖZÜN ÖZÜ

Yüksek ahlaklı bir insan olmanın, ruhu özgürleşmiş bir kişi olmak olduğunu hepimiz anlarız. Hayal kırıklığına uğrayanlar, endişe eden veya korkanlar veya tutkularının esiri olanlar ruhlarını özgür kılamazlar.

Konfüçyüs

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)