banner250

banner246

Temizlik İmandandır

BİR HADİS: Her kim abdest alır ve de abdesti(ni) güzelce almaya özen gösterirse, günahları vücudundan çıkar, hatta tırnaklarının altından süzülür gider. (Müslim, Tahâret, 33)

Diyanet Takvimi 18.01.2020, 00:00
Temizlik İmandandır
© Diyanet Haber

Temizlik bedeni maddî kirlerden, ruhu manevî kusurlardan arındırmaktır. Müslümanın bedeni, fiziki çevresi, kalbi temiz olmalıdır. Bir kimse kelime-i şehâdet getirip Müslüman olunca, ruhunu şirk ve küfür gibi manevî kirlerden arındırmış olur. Abdest veya boy abdesti alınca da, vücudunu maddî kirlerden temizlemiş olur. Beden temizliği ile ruh temizliği arasında sıkı bir bağ vardır. Onun için Peygamber Efendimiz, “Temizlik imanın yarısıdır” buyurmuştur.

Bir kimsenin Müslüman olduğunu gösteren en belirgin ibadet namaz, namazın anahtarı da abdesttir. Abdest; bedenin dış dünya ile temas hâlinde olan önemli organlarının temizlenmesini sağlar. Boy abdesti; insanın hem maddî, hem de manevî temizliğini sağlar. Abdestin manevî kirlerden arındırma özelliği de vardır. Kıyamet gününde bu manevî izler hemen fark edilecektir. Orada mü’minler, “yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak kimseler” diye çağrılacaktır. Ergenlik çağına gelmiş bir Müslümanın, haftada bir defa yıkanması zorunludur. Resûl-i Ekrem (s.a.s.), haftada sadece bir defa yıkanmak durumunda olan ergenlerin, bunu Cuma gününe denk getirmesini tavsiye etmiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)