banner250

banner246

Sıla-i Rahim: Rahim Bağı

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret; beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir.” (Hâkim, Deavât, No: 1879, I)

Diyanet Takvimi 25.04.2019, 02:00
Sıla-i Rahim: Rahim Bağı

“Demek siz (İslâm’dan) yüz çevirip de yeryüzünde fesat çıkaracak ve akrabalık ilişkilerini koparacaksınız öyle mi? İşte Allah’ın lanetlediği, kulaklarını sağır ve gözlerini kör ettiği kimseler bunlardır. Bunlar Kur’an‘ı hiç düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpleri üzerinde kilitler mi var?” (Muhammed, 47/22-24)

Akrabalık ilişkisi konusu, “sılayırahim” kavramıyla ifade edilmiştir. “Rahim” ile ana rahmi; “sıla” ile de bağ kastedilir. “Akrabalar arası ilişki” denilen bu bağ, rahimler vasıtasıyla ortaya çıkar. Rahim ile cenin arasında nasıl “kordon” diye bilinen maddi bir bağ var ise akrabalar arasında da manevi bir bağ söz konusudur. Cenin için kordon bağı ne kadar önemli ise Müslüman birey için sılayırahim de o derece önem taşır.

Bu sebepledir ki Yüce Rabbimiz birçok ayette akrabaya hakkını vermeyi, yardım ve iyilik etmeyi emretmekte (Nahl, 16/90; İsrâ, 17/26; Rum, 30/38), akrabalık haklarına riayetsizlikten sakındırmakta ve akrabalık bağlarını koparmanın fitne ve fesat ile ilişkisinden söz etmektedir. (Bakara, 2/27; Nisâ, 4/1; Muhammed, 47/22)

SÖZÜN ÖZÜ

Mazlumların gözü uyku tutmazken zalim erkenden nasıl rahatça yatıp uyur?

Eğer dinlersen, sana güzel bir öğüt vereyim de ister tut ister reddet: huzurunda yapılan övgülere aldanma. Çünkü bu, gönülden değil riyakârlıktandır. Çıkrık arkasından lanet yağarken bu övgüden hayır gelmez. Sa‘dî-i Şîrâzî

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)