banner243

banner239

Şiddet ve Terörün Panzehiri: İslam

BİR HADİS: Kimin üç kızı veya üç kız kardeşi olur veya iki kızı veya iki kız kardeşi olur da onlarla birlikte güzelce yaşar ve onlar hakkında Allah’a karşı sorumluluğunun bilincinde olursa onun için cennet vardır! (Tirmizî, Birr, 13)

Diyanet Takvimi 09.11.2020, 00:00
Şiddet ve Terörün Panzehiri: İslam
© Diyanet Haber

Allah’ın yeryüzündeki halifesi olarak yaratılan insan, bu konumunu unutur, vicdanının sesine kulak tıkar ve dinî değerlerden uzaklaşırsa yeryüzünün en acımasız ve en tehlikeli varlığı hâline gelir. Ahsen-i takvimden esfel-i sâfilîne doğru düştükçe merhametini yitirecek; her türlü şiddet ve terörü meşru görecektir. Neticede kadınlara, çocuklara, hayvanlara şiddetin önü alınamayacak; evden işyerine, spordan sanata her alanda şiddet ve terör hüküm sürecektir.

Bu olumsuz tablonun değişmesi hiç şüphesiz insanın asıl konumunu ve vazifesini hatırlatan İslam’ı hakkıyla bilip yaşamakla olacaktır. İslam, barış ve merhamet dini olup şiddetin ve terörün panzehiridir. Nitekim bu dinin kutsal kitabı, bir insan öldürmeyi bütün insanlığı öldürmeye eş tutarak, kötülüğün engellenmesini ve zulme meyledilmemesini, kaba saba davranışlardan yüz çevirip yumuşak sözlü olmayı erdem sayarak şiddet ve terörden yüz çevirmeyi emretmiştir. (Âl-i İmrân, 3/104, 159; Mâide, 5/32) Hz. Peygamber de Müslümanı, elinden ve dilinden başkasının zarar görmediği kişi olarak tanımlamış ve Allah’ın merhamet etmesi için kullarının da merhametli olması gerektiğini ifade etmiştir. (Buhârî, İman, 4-5)

Kaynak: Diyanet Haber
banner214
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?