banner203

banner250

Şeytan Apaçık Düşmanınızdır

BİR HADİS: Eğer siz Allah’a gerçekten güvenip tevekkül edebilseydiniz, kuşları rızıklandırdığı gibi sizi de mutlaka rızıklandırırdı: Kuşlar sabah karınları açlıktan çökmüş olarak yuvalarından çıkarlar, akşam karınları doyup şişmiş olarak evlerine dönerler. (İbn Mâce, Zühd, 14)

Diyanet Takvimi 26.11.2020, 00:00
Şeytan Apaçık Düşmanınızdır
© Diyanet Haber

Şeytan nankördür, mümin için bir düşmandır. Kötü düşünce ve dürtüler verir, fakirlikle korkutur, hayasızlığı ve nezaketsizliği teşvik eder. Ancak onun hilesini ve tuzağını uzaklaştırmak mümkündür.

Yüce Allah müminleri şeytanlar karşısında sahipsiz bırakmamıştır. Yüce Allah İsrâ sûresinin 65. ayetinde şeytana hitaben, “Şurası muhakkak ki, benim kullarım üzerinde senin hiçbir nüfuzun olmayacaktır. Güvenip dayanmak için Rabbin yeter” buyurmaktadır. Allah’a bağlılıklarından dolayı ayette “benim kullarım” şeklinde anılan kişiler, Allah’ın kendilerine verdiği akıl, irade gibi yüksek melekelerini gerektiği şekilde kullanarak hak yolunda sebat edenlerdir.

Bunların üzerinde şeytanın nüfuz kuramayacağı, dolayısıyla bu insanların şeytan karşısında ondan daha güçlü olacakları belirtilmektedir. Böylece ayette hem şeytan karşısında insanın üstünlüğüne vurgu yapılmakta hem de ona ümit ve cesaret aşılanmaktadır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)