banner250

banner246

Şevval orucunun hükmü nedır?

BİR AYET: Temizlenmek için malını hayra veren en muttekî kimse o ateşten uzak tutulacaktır. O, hiç kimseye karşılık bekleyerek iyilik yapmaz. Ancak yüce Rabbinin rızasını istediği için yapar. (Leyl, 92/17-20)

Diyanet Takvimi 28.05.2020, 00:00
Şevval orucunun hükmü nedır?
© Diyanet Haber

Ramazan ayından sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur” (Müslim, Sıyâm, 204) buyurmuştur. Şevval orucu peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 421, 422).

Ramazan ayında tutulamayan oruçlar Şevval orucu niyetiyle tutulabilir mi?

Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan ayında tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan ayında tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Şevval orucu ise nafiledir. Bir oruçta hem kaza hem de nafile tutmak üzere niyet etmek geçerli olmayacağından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)