banner258

banner250

Selamlaşma Nasıl Yapılır Hükmü nedir?

BİR HADİS: Biriniz yemek yiyeceği zaman “Bismillâh” (Allah’ın adıyla) desin. Eğer yemeğin başında besmele çekmeyi unutursa, “Bismillâhi fî evvelihî ve âhirihî” (Başında da sonunda da Allah’ın adıyla) desin. (Tirmizî, Et’ıme, 47)

Diyanet Takvimi 02.01.2020, 00:00
Selamlaşma Nasıl Yapılır Hükmü nedir?
© Diyanet Haber

Selamlaşma nasıl yapılır, hükmü nedir?

Barış, rahatlık, esenlik demek olan selam, bir terim olarak Müslümanların karşılaştıkları zaman kullandıkları esenlik dileğini ifade eden özel sözlerdir.

İslamî uygulamada selamlaşma, taraflardan birinin diğerine “Selamün aleyküm” (selâm, esenlik ve güven sizin üzerinize olsun) demesi; diğerinin ise “Ve aleyküm selâm” (Sizin üzerinize de selâm, esenlik ve güven olsun) şeklinde cevap vermesi ile gerçekleşir.

Dinimiz Müslümanları kardeş ilan etmiş, kardeşlik bilincinin yerleşip devam etmesi için de onlara bazı görevler yüklemiştir. Bu görevlerden biri de selamlaşmaktır. Kur’an-ı Kerim’de, “Size bir selâm verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı ile karşılık verin” (Nisâ, 4/86) buyurulmuştur.

Selama misliyle karşılık vermek, “Selamün aleyküm” diyene “Ve aleyküm selam şeklinde; “Selamün aleyküm ve rahmetullah” diyene ise “Ve aleyküm selam ve rahmetullah” şeklinde cevap vermekle olur. Selama daha iyisi ile karşılık vermek ise “Selamün aleyküm” diyene, “Ve aleyküm selam ve rahmetullah” şeklinde; “Selamün aleyküm ve rahmetullah” diyene de “Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatühü” şeklinde karşılık vermekle olur.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (4)
Bilal bilal 2 yıl önce
Elhamdülillah
Ali bitim 2 yıl önce
Teşekkürler
Ali koç 2 yıl önce
Güzel faydalandırıcı bilgi
trkayseri3838 5 ay önce
Aynen öyle güzel bildirici ve öğretici bir bilgi