banner250

banner255

Sa'd'ın Hatırası

GÜNÜN DUASI: “Rabbimiz! Bizi doğru yola eriştirdikten sonra kalplerimizi saptırma, bize tarafından bir rahmet bağışla. Hiç kuşku yok, lütfu bol olan yalnız sensin.” (Âl-i İmrân, 3/8)

Diyanet Takvimi 16.01.2019, 06:00
Sa'd'ın Hatırası

On yedi yaşında İslâm’ı seçen ve ilk Müslümanlardan olan Sa’d b. Ebû Vakkâs (r.a.), Allah Rasûlü ile ilgili bir anısını şöyle anlatmaktadır:

Veda Haccı senesi hastalığımın artması üzerine Allah Rasûlü (s.a.s.) beni ziyarete gelince ona, Ey Allah’ın Elçisi! Gördüğün gibi hastalığım çok arttı. Ben mal sahibiyim. Bir kızımdan başka da vârisim yok. Malımın üçte ikisini sadaka olarak verebilir miyim? dedim. O, ‘Hayır’ dedi. Yarısını sadaka olarak verebilir miyim? dedim. ‘Hayır’ dedi. Sonra Allah Rasûlü (s.a.s.), ‘Üçte biri olur. Hatta üçte bir bile çoktur. Vârislerini zengin bırakman, insanlara el açan fakirler olarak bırakmandan daha iyidir. Allah’ın rızasını kazanmak için vereceğin her nafaka hatta hanımının ağzına koyduğun her lokma sana sevap kazandırır.’ buyurdu. Ben ‘Medine’ye gelemeyecek miyim, geride mi bırakılacağım?’ deyince o şöyle buyurdu: ‹Hayır, Sen daha salih ameller işleyeceksin ve derecen yükselecek. Umulur ki sen hayatta bırakılacaksın ve bazı topluluklar senden yararlanacak, öteki (düşman) topluluklar da senden zarar görecektir! (Muvatta’, Vasiyyet, 3)

SÖZÜN ÖZÜ

Gerçek Müslüman’ın ruhu cömert ruhtur. Bu ruhta haset yok, takdir vardır. Kıskançlık yok, gıpta, imrenme vardır. Gurur yok, vakar vardır. Zillet yok, tevazu vardır. Zem veya gıybet yok, hakikati yerinde ve gereğinde söylemek vardır. Sezai Karakoç

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (5)
Halim Garip 3 yıl önce
Çok teşekkür ederim. Sahabe hayatından okuduğumuz bölüm ve Sezai Karakoç' un yazısı gönlümüze huzur verdi. Teşekkür ederim.
Halim Garip 3 yıl önce
Çok teşekkür ederim. Sahabe hayatından okuduğumuz bölüm ve Sezai Karakoç' un yazısı gönlünüze huzur verdi. Teşekkür ederim.
İbrahim özdemir 3 yıl önce
Bütün cami imamları aynı duyarlıkta olmalı
İbrahim özdemir 3 yıl önce
On numara
Abuzeyit erik hakkari merkez Ensar cami imam hatibi 3 yıl önce
Hergün akşam namazından ünce o günki takvim yaprağını cemaate okuduktansonra namaza başlıyoruz yıılardır hep aynı uygulamayı devam ediyorum