banner258

banner250

Regâib Kandili

GÜNÜN DUASI:“Allah’ım! Kullarını mahşerde topladığın veya mahşerde kaldırdığın gün beni azabından koru.” (Tirmizî, Deavât, 18)

Diyanet Takvimi 07.03.2019, 02:00
Regâib Kandili

Hicri takvime göre üç ayların ilki Recep ayıdır. Kur’ân-ı Kerîm’de receb kelimesi geçmemekle birlikte muhtelif âyetlerde haram aylardan söz edilerek bu aylara saygı gösterilmesi emredilmektedir (Bakara 2/194, 217 vd.).

Receb ayının ilk Cuma gecesi ise halk arasında Regâib kandili olarak bilinmektedir. Regâib, kelime anlamı olarak rağbet edilen, arzu ve talep edilen şeyler demektir. Receb ayının ilk cuma gecesinde veya herhangi bir gecesinde belirli bir namaz kılmaya teşvik eden sahih rivayetler bulunmamaktadır. Bununla birlikte Müslümanlar üç ayların girmesini fırsat bilerek bu gecede camilerde bir araya gelmeyi, birlik ve beraberliğin getirdiği manevi havayı teneffüs etmek için bu geceyi ibadetlerle ihya etmeyi âdet edinmişlerdir. Regâib gecesi ve üç ayların diğer geceleri Müslümanın kendisini yeniden muhasebeye tabi tutması, dünyaya geliş maksadına ne kadar uyumlu bir hayat yaşayıp yaşamadığı üzerinde düşünmesi için önemli bir fırsattır.

SÖZÜN ÖZÜ

Vatan sevgisinden maksat, toprağa değil; onun üstünde yaşayan insanlara duyulan sevgidir.

Namık Kemal

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)