banner250

banner246

Rahmet Yağmuru: Ramazan

GÜNÜN DUASI: “…(Allah’ım!) Beni güzel ahlaka eriştir. Senden başka güzel ahlaka eriştirecek yoktur. Kötü ahlakı benden uzaklaştır. Senden başka kötü ahlakı benden uzaklaştıracak yoktur!…” (Müslim, Müsâfirîn, 201)

Diyanet Takvimi 15.05.2019, 02:00
Rahmet Yağmuru: Ramazan
© Diyanet Haber

Ramazan”, sözcük olarak “yaz sonunda yağıp yeryüzünü tozlardan temizleyen yağmur” manasında “er-ramzâ” kelimesinden alınmıştır. Bu yağmur, yeryüzünü nasıl temizleyip yıkarsa Ramazan ayı da mü’minleri günah kirlerinden öylece temizler. Bunun yanı sıra Kur’ân-ı Kerîm’de adı anılan tek aydır, Ramazan ayı. İşte bütün bu ayrıcalıkları sebebiyle kültürümüzde Ramazan, “on bir ayın sultanı” olarak kabul görmüştür.

Ramazan ilmin, inancın, ibadetin, ahlakın, dayanışmanın, kardeşliğin daha da olgunlaştırılabilmesi için Müslümanlara ikram edilmiş bereketli bir eğitim mevsimidir. Müslüman bu zaman diliminde Rabbiyle, kardeşleriyle, nefsiyle ve şeytanla olan ilişkilerini gözden geçirir, gece gündüz tam bir ay süren yoğun bir eğitim faaliyetinden güçlenerek, arınarak çıkar. Öyle ki Peygamber Efendimiz bu ayda cennet kapılarının açılacağını, cehennem kapılarının kapanacağını müjdelemiş, Ramazan ayında Allah’ın rahmetinden kendisini mahrum eden kimsenin ise bedbaht kimselerden olduğunu ifade etmiştir. (Nesâî, Sıyâm, 5)

SÖZÜN ÖZÜ

İlmi ile amel etmeyen âlim; başkalarını giydirdiği hâlde kendisi çıplak olan iğne gibidir.

İmam Gazâlî

Haram kazanç kapıdan girdi mi hak pencereden çıkar.

Süfyan-ı Sevri

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)