banner243

banner239

Rahmet Peygamberi’nin Gençlerle İlişkisi

BİR AYET: Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir. (Tevbe, 9/128)

Diyanet Takvimi 02.02.2020, 00:00
Rahmet Peygamberi’nin Gençlerle İlişkisi
© Diyanet Haber

Hz. Peygamber, İslam’ı tebliğ ederken, toplumun yeniliğe açık, idealist ve enerjik kesimini oluşturan gençlerden büyük ölçüde destek almıştır. Nitekim ilk sahabe nesline bakıldığında, onlardan çoğunun gençler olduğu görülür.

Eğitim metodunun gereği olarak muhatabına değer veren Resûlullah, geleceğin teminatı olan gençlerle özel olarak ilgilenir, onların eğitimine ayrı önem verirdi. Mescidinin yanı başındaki “suffe” denilen bölümde kendini ilme adamış gençlere dini öğretir, onların ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenirdi. Bunun yanı sıra tüm gençlere tavsiyelerde bulunur, onların iyi yetişerek nezih bir toplum oluşturmaları için gayret sarf ederdi. Allah Resûlü, gençliğin en kıymetli nimetlerden biri olduğuna dikkat çeker ve bu verimli çağı Allah yolunda güzel amellerle süslemenin önemine işaret ederdi. Onun haber verdiğine göre Allah’ın arşının gölgesinden başka hiçbir gölgenin olmadığı kıyamet gününde Allah’ın gölgesinde gölgelenecek yedi sınıf insandan ikincisi, Rabbine ibadetle yetişen gençti. (Buhari, Ezan, 36) Bu nedenle gençliğin değerinin bilinmesi konusunda Allah Resulü özel ihtimam gösterirdi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)