banner268

banner250

Peygamberler Diyarı Kudüs

banner265

BİR HADİS: Güç yetirebileceğiniz amelleri yapmaya gayret ediniz. Allah usanmaz da siz usanırsınız. Allah katında amellerin en sevimlisi az da olsa devamlı olanıdır. (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 27)

Diyanet Takvimi 04.03.2020, 00:00
Peygamberler Diyarı Kudüs
© Diyanet Haber

Bundan yaklaşık dört bin yıl önce Allah’ın sevgili dostu Hz. İbrahim, oğlu İsmail ve İshak peygamberler ve daha pek çok peygamberin yaşadığı ve tevhid mücadelesini yürüttüğü bir diyardır burası... Kardeşleri tarafından kuyuya atılan Yusuf’un hasretiyle gözlerine perde inen Hz. Yakup Peygamber… Attığı sapan taşıyla kimsenin karşısına çıkmaya cesaret edemediği zalim Calut’u vuran Hz. Davud... Karıncaya, kuşa, rüzgâra, cinlere ve insanlara hükmeden hükümdar Peygamber Süleyman... İsrailoğulları tarafından şehit edilen baba ve oğul peygamberler Zekeriyya ve Yahya... Henüz beşikte bir bebekken konuşan ve kavmi İsrailoğullarının ihanetine uğrayacakken Allah tarafından göğe yükseltilen Meryem oğlu İsa (a.s.)... Ve bir gece yolculuğunda Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksâ’ya getirilen, oradan da göklere yükseltilen Muhammed Mustafa (s.a.s.)… Nice peygamberin hatırası vardır Kudüs’te, Filistin’de.

İlk kıblemiz, yeryüzünün Mescid-i Haram’dan sonra ikinci mescidi, Mekke ve Medine’den sonra çevresiyle beraber mübarek kılınmış üçüncü harem-i şerif Mescid-i Aksâ, Kudüs’tedir.

Selam olsun nebiler diyarı mübarek şehir Kudüs’e...

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)