banner250

banner255

Ömrünü Hayra Hizmet İçin Adayan Âlim: Gönenli Mehmet Efendi

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Bize imanı sevdir, kalplerimizi imanla süsle. Bize küfrü, itaatsizliği ve isyanı sevdirme, kerih göster, bizi doğru yolu bulanlardan eyle.” (Hâkim, Deavât, No: 1868)

Diyanet Takvimi 02.01.2019, 06:00
Ömrünü Hayra Hizmet İçin Adayan Âlim: Gönenli Mehmet Efendi

Aslen Kırımlı olan Mehmet Efendi, Gönen’de doğdu. Hıfzını tamamladıktan sonra İstanbul’a gitti. 1925’te Serezli Ahmed Şükrü Efendi’den kıraat ilminden icâzet aldı. İmam-Hatip Mektebi’ni 1927’de bitirdi. İlk görevine Gönen Merkez Camii imam-hatibi olarak başladı. (1930) Askerliğinden sonra İstanbul’da Hacı Kaftanî, Dülgerzâde ve Hacı Hasan camileriyle Sultan Ahmed Camii’nde görev yaptı. Bu sırada reîsülkurrâlık görevini de üstlendi. Resmî görevinin yanında Gönenli Hoca’nın örgün ve yaygın eğitim hizmetleri Kur’an kurslarında fahrî öğretmenlik ve fahrî vâizliktir. Vaazlarına güzel sesiyle Kur’ân-ı Kerîm okuyarak başlar, ilâhi ve kasidelerle cemaati coşturur, ardından dinleyicilerin dikkatini çekecek şekilde etkili ve slogan mahiyetindeki cümlelerle kısa konuşmasını yapardı. Kur’ân-ı Kerîm ve dinî bilgiler öğreterek binlerce talebe yetiştirmiştir. Gönenli Hoca’nın hiçbir tarikata intisabı yoktu. Bütün ömrünü hayır hizmetlerine sarf etmiş, başta Kızılay ve Yeşilay olmak üzere yetişebildiği her çeşit hayır kurumuyla yakından ilgilenmiş, 1991’de vefat etmiştir.

SÖZÜN ÖZÜ

Şaka yoluyla söylenmiş olsa bile akıllı insanın ders almayacağı söz yoktur. Ama cahilin önünde yüzlerce hikmetlerden bahsetsen, bu onun kulağına şaka gibi gelir. Sa‘dî-i Şîrâzî

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)