banner203

banner222

Ömer B. Hattab'dan Ömerü'l-Faruk'a (r.a.)

BİR HADİS: Kalbinde hardal tanesi kadar iman olan hiç kimse cehenneme girmez. Kalbinde hardal tanesi kadar kibir bulunan hiç kimse de cennete giremez. (Müslim, Îmân, 148; Tirmizî, Birr, 61)

Diyanet Takvimi 03.11.2020, 00:00
Ömer B. Hattab'dan Ömerü'l-Faruk'a (r.a.)
© Diyanet Haber

Peygamberimizi öldürmeye giden Ömer’in hikâyesi İslam tarihinin unutulmaz hidayet örneklerinden biridir. İslam peygamberini yok etmek kastıyla yola çıkan Ömer’i engellemek için ona kız kardeşinin iman ettiğini söylemek zorunda kalır Nuaym b. Abdullah. Kız kardeşi ve eniştesinin Müslüman olduğunu öğrenen ve evlerine ulaştığında okudukları ayetleri işiten Hattaboğlu Ömer için hidayet Tâhâ suresinin ilk ayetleri ile gelir.

Okunan ayetler onun kalbini yumuşatır, kalb-i selimini harekete geçirir ve Ömer İslam’a nasıl gireceğini sorar. Kelime-i şehadetine Resulullah’ı da şahit tutmak üzere kız kardeşinin evinden çıkar. Sürekli, “Ey Allah’ım! İki Ömer’den (Ömer b. Hattab ve Amr b. Hişam) biri ile İslam’ı aziz kıl, güçlendir” (İbn Hanbel, II, 95) diye dua eden Peygamberimiz (s.a.s.) Ömer’in gelişine çok sevinmiş ve ona “Farûk” lakabını vermiştir (İbn Sa’d, Tabakāt, III, 270, 271). 33 yaşında Müslüman olan Hz. Ömer vefat ettiği 63 yaşına kadar bu şerefi üzerinde taşıyarak İslam’ın en büyük bayraktarlarından birisi olmuştur. O sadece adaleti ile değil, cömertliği, tevazuu, merhameti ile de tarihin şeref levhalarına adını yazdırmış bir sahabedir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner214
Yorumlar (0)