banner250

banner246

Namaz Kılmamanın Mazereti Olabilir mi?

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Tövbelerimizi kabul eyle, süphesiz ki sen tövbeleri çok kabul edensin, çok merhametlisin. Bizi nimetlerine şükredenler, nimetlerinle seni övenler, verdiğin nimetleri kabul edenlerden eyle ve bize nimetlerin devamını ihsan eyle.” (Hâkim, Temin, No: 977)

Diyanet Takvimi 16.07.2019, 02:00
Namaz Kılmamanın Mazereti Olabilir mi?
© Diyanet Haber

Namaz, dinimizin yerine getirilmesini emrettiği ibadetlerin en önemlisidir. Ergenlik çağına ulaşan akıl sahibi her Müslümanın namaz kılması farzdır.

Terk edilmesi ve -geciktirmeyi caiz kılan meşru bir mazeret bulunmaksızın- vaktinde eda edilmeyip kazaya bırakılması, günahtır. Meşguliyeti çok olmak, aile fertlerinin geçimini sağlamak amacıyla yapılan çalışma ve yolculuk gibi durumlar namazın ertelenmesi için özür sayılmaz. İşverenin veya iş yerinde sorumluluk alan kimsenin, namaz kılmak isteyen memurlarına ve işçilerine, Cuma namazını ve beş vakit namazın da hiç değilse farzlarını kılabilme imkânını sağlaması gerekir. Namaz kılma imkânı bulunmayan bir yerde çalışan kimsenin bu imkânı bulabileceği bir iş araması uygun olur. Eğer çalışanlar aramalarına rağmen başka bir imkân bulamazlar ise; öğle ile ikindiyi, ya ikindiyi öne alarak öğle vaktinde ya da öğleyi geciktirerek ikindi vaktinde; akşam ile yatsıyı da yatsı vaktine geciktirerek veya yatsıyı akşam vaktine alarak (cem ederek/birleştirerek) kılabilirler. Fakat bunun bir zaruret hükmü olduğunu hatırdan çıkarmazlar.

SÖZÜN ÖZÜ

Bir sözü söyleyeceğin zaman düşün! eğer o sözü söylemediğin zaman mesul olacaksan söyle. Yoksa sus!

İmam Gazâlî

Ziyanı yok, siz kuyumcu olunuz, ben demirci olayım; yeter ki hepimiz, şu vatan için bir çekice sarılıp çalışalım.

Mehmet Emin Yurdakul

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)