banner250

banner246

Mutlu Aile Modelinin Esasları

GÜNÜN DUASI: “Ey Rabbimiz! Biz gerçekten iman ettik, günahlarımızı bağışla, bizi ateş azabından koru…” (Âl-i İmrân, 3/16)

Diyanet Takvimi 17.10.2019, 00:00
Mutlu Aile Modelinin Esasları
© Diyanet Haber

1. Her şeyden önce aile, karşılıklı anlayış, sevgi ve hoşgörü üzerine kurulmalıdır.

2. Evlenmede dindarlık önemli bir esastır.

3. Aile bireyleri birbirlerine daima dua etmelidir. “(Mü’minler): Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takvâ sahiplerine önder kıl! derler.” (Furkan, 25/74)

4. Aile fertleri birbirlerine daima iyiliği tavsiye etmeli, kötülüklerden de sakındırmalıdır. “Ey İnananlar! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyunuz...” (Tahrim, 66/6)

5. Aile içi problemler dua, sabır, karşılıklı anlayış ve kanaatle çözülmeye çalışılmalıdır. “Eşlerinizle iyi geçininiz. Şayet onlardan hoşlanmayacak olursanız, olabilir ki bir şey sizin hoşunuza gitmez de Allah onda birçok hayır takdir etmiş bulunur.” (Nisa, 4/19)

6. Kadınların kendi mal ve servetini İslâmî ölçüler içerisinde dilediği gibi değerlendirme ve tasarruf etme yetkisine sahip olduğu bilinmelidir.

7. Ailede boşanma en son müracaat edilecek husustur. Çünkü Hz. Peygambere göre “Boşanma, Allah’ın hoşlanmadığı helâllerden biridir.” (Ebû Dâvud, Talak, 3)

SÖZÜN ÖZÜ

Şu dört şeyin küçüğü yoktur: Hastalık, düşman, ateş ve borç.

Beydaba

Edep,tecrübe ile (yani bizzat yaşanarak) kazanılır.

Maverdi

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)