banner203

banner218

Mustafa Kemal Atatürk ve 10 Kasım

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Bildiğin günahlarımı bağışlamanı istiyorum. Bildiğin her türlü hayırdan istiyorum. Bildiğin bütün şeylerden sana sığınıyorum. Süphesiz sen gaybı/gizli olan şeyleri en iyi bilensin.” (Hâkim, Deavât, No: 1872)

Diyanet Takvim 10.11.2019, 02:00
Mustafa Kemal Atatürk ve 10 Kasım
© Diyanet Haber

19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadelemizi, halkı teşkilatlandırarak ve çetin mücadeleler yürüterek zafere ulaştıran, ardından kurduğu Cumhuriyetimizin ilk Cumhurbaşkanı olan Gazi Mustafa Kemal, 1881 yılında toprağımız olan Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası ise Ali Rıza Bey’dir. Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde saat 09.05’te Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybetti. Cenazesi için büyük bir tören yapıldı ve cenaze namazını Şerafettin Yaltkaya kıldırdı. Naâşı yerli ve yabancı birçok devlet adamının katılımıyla Ankara’ya nakledildi ve Etnoğrafya Müzesi’ndeki geçici kabrine kondu. 10 Kasım 1953 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde yapımı tamamlanan ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e büyük bir törenle tevdi edildi.

Atatürk, gençlik yıllarında askeri okullarda okumuş ve memleket meseleleriyle ilgilenmiş, Trablusgarp savaşında yerel halkı örgütlemiş ve Çanakkale zaferinin kazanılmasında önemli katkıları olmuş bir devlet adamıdır. Bugün bizlere düşen onun emaneti olan cumhuriyetimizi en gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmaktır.

SÖZÜN ÖZÜ

İbret almak istersen, hata sahibi kişilerin akıbetlerine bak da uyanık ol.

İmam-ı Şâfiî

Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim!

Fatih Sultan Mehmet

Kaynak: Diyanet Haber
banner220
Yorumlar (0)