banner250

banner246

Müslümanlığını Yeniden Keşfeden Kavim: Hotonlar

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Kulağımın kötülüğünden, gözümün kötülüğünden, dilimin kötülüğünden, kalbimin kötülüğünden, tenimin kötülüğünden sana sığınırım.” (Nesâî, İstiâze, 4)

Diyanet Takvimi 09.12.2019, 00:00
Müslümanlığını Yeniden Keşfeden Kavim: Hotonlar
© Diyanet Haber

Hotonlar, kökenleri Moğolistan’ın tarihi Karakurum şehrine dayanan kadim bir Türk boyudur. Tarih kaynaklarında haklarındaki bilgiler oldukça sınırlı olsa da, Marko Polo’nun seyahatnamesinde Hotonlar, Müslüman bir kavim olarak zikredilir.

Bozkırda göçebe bir kavim olarak yaşayan Hotonlar, 1671 yılında Moğol İmparatorluğu tarafından sürgüne gönderilmiş ve zorla yerleşik hayata geçirilmiştir. Bu süreçte diğer kavimlerle karışan Hotonlar dinlerini ve dillerini unutmuş, ülkede hüküm süren komünizmle birlikte tamamen asimile olmuşlardır.

İslâm’la ilgili bütün bilgi ve hafızaları geleneklerinden ibaret olan Hotonlar’ın Müslüman olduklarını yeniden keşfetmesi 1992 yılına rastlar. Bu yıldan itibaren Hoton Müslümanları Cemiyeti kurulmuş, Türk sivil toplum kuruluşlarılarının desteğiyle yaşadıkları bölgeye bir cami inşa edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın destekleriyle 300 yıl aradan sonra Hoton gençlere burada din eğitimi verilmekte ve hac organizasyonu düzenlenmektedir.

Başkanlığımız, yedi kıtada olduğu gibi Hoton Müslümanlarına da desteklerini sürdürmektedir.

SÖZÜN ÖZÜ

Büyük gemiler sığ kıyılara yanaşamaz.

Arif Nihat Asya

Ameller bir takım sûretlerden ibarettir. Bunların ruhları ise içlerinde ihlas sırrının bulunmasıdır.

Ataullah İskenderî

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)