banner199

banner103

Müslüman ihanet etmez

BİR AYET: Eğer sana hainlik etmek isterlerse (bil ki) onlar daha önce Allah’a da hainlik etmişlerdi de Allah onlara karşı (sana) imkan vermişti. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Enfâl, 8/71)

Diyanet Takvim 13.07.2020, 00:00
Müslüman ihanet etmez
© Diyanet Haber
banner200

İslam dini Müslümanlardan; dürüst, özü ve sözü bir olmayı ilke edinmelerini istemekte, ihanet etmelerini ise yasaklamaktadır. Kişi, dürüstlüğü önce kendi dünyasında yaşamalı daha sonra ailesine ve içinde yaşadığı topluma karşı davranışlarında da bu esasa göre hareket etmelidir. Bu ilkeyi esas alarak yaşayan kişi hem bireylere karşı hem de topluma karşı dürüstlüğü elden bırakmaz ve hayatında ihanete yer vermez. Zira ihanet bir nifak alametidir.

Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Münafığın alâmeti üçtür: Konuştuğunda yalan söyler, kendisine bir şey emanet edildiğinde ihanet eder, söz verdiği zaman sözünde durmaz.” (Buhârî, Vesâyâ, 8) Hz. Peygamber döneminde münafıkların; Müslümanlar arasında fitne çıkarmak, onları birbirine düşürmek, savaş vb. zor zamanlarda ise onlara ihanet etmek gibi faaliyetlerde bulundukları bilinen bir husustur. Bu da münafıklığın ihanet ile ilişkisini ortaya koyması açısından dikkat çekicidir. Hâlbuki Müslüman içinde bulunduğu topluma güven vermeli ve insanlar, elinden ve dilinden emin olmalıdır. Dolayısıyla gerçek Müslüman olmak isteyen kişi hayatında ihanete yer vermemeli, duruşuyla ve yaşantısıyla çevresine güven vermelidir.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)