banner250

banner246

Mimar Sinan

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Beni amellerin ve ahlakın en güzeline kavuştur. Onların en güzeline ancak sen ulaştırırsın. Beni kötü işlerden ve kötü ahlaktan muhafaza et. Bunlardan ancak sen koruyabilirsin.” (Nesâî, İftitâh, 16)

Diyanet Takvimi 09.04.2019, 02:00
Mimar Sinan

896 (1491) yılından önce doğduğu tahmin edilmektedir. Yavuz Sultan Selim’le birlikte Mısır seferine katılmış, mimari çevreyi tanımış, Selçuklu ve Safevi dönemi yapıları kadar antik yapıları ve Mısır piramitlerini incelemiştir. Kanuni Sultan Süleyman’la birlikte Belgrad, Mohaç ve Rodos seferlerine katılmıştır. Boğdan seferi sırasında Prut nehri üzerinde ahşap inşaat teknolojisini uygulayarak yaptığı köprü efsane olmuştur.

Sinan’ın mesleğindeki aşamaları üç ayrı yapıyla somutlaştırmak mümkündür: “Çıraklık eserim” dediği Şehzade Camii ile ilk büyük Sultan Camiini inşa etmiştir. Yedi yıl içinde bütün imparatorluğun en görkemli yapılarından biri olarak inşa ettiği Süleymaniye camiini “kalfalık eserim” diye nitelendirmiştir. Edirne’ de inşa ettiği ve “ustalık eserim” dediği Selimiye camii ise Sinan’ın en büyük eseri olarak kabul edilir. Bu yapı tamamlandığında seksen üç yaşındadır Mimar Sinan ve artık “Koca” lakabıyla anılmaktadır. Sinan, 996’da (1588) vefat etmiştir. Hayatı boyunca inşa ettiği eserlerin sayısının 400 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

SÖZÜN ÖZÜ

Sen anılması güzel olan bir söz ol.

Çünkü insan kendi hakkında söylenilen güzel sözlerden ibarettir.

Mevlâna

Cehaletimin sebebini bilseydim âlim olurdum.

Halil Cibran

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)