banner203

banner250

Mevlid-i Nebi Haftası

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Beni bağışla, bana hidayet nasip eyle, bana rızık ver, beni afiyette daim eyle ve bana merhamet et.” (Müslim, Zikir ve Duâ, 35)

Diyanet Takvimi 08.11.2019, 02:00
Mevlid-i Nebi Haftası
© Diyanet Haber

Mevlid-i Nebi Haftası, 1989 yılında Diyanet İşleri Başkanlığının tamamen kendi inisiyatifiyle ve Türkiye’deki ilahiyat birikimiyle istişare ederek planladığı ve uygulamaya koyduğu bir haftadır. Bu hafta, kanunların verdiği yetkiyle ortaya çıkmış; 30 yıl boyunca tefekkür dünyamıza hayat vermiş; “Hz. Peygamber’i anmaktan anlamaya” düsturuyla gelişmiş; Peygamberimizin örnekliğini toplumumuzun her kesimine ve gönül coğrafyamıza anlatmayı, günümüz problemlerine nebevi referanslarla çözüm üretmeyi amaçlayan, milletimizin yakın tarihinde yer etmiş bir haftadır. Diğer yandan söz konusu hafta, dini/taabbudi değil, ilmî, irfani ve kültürel bir haftadır.

Başkanlığımız, hafta münasebetiyle toplumumuz, gönül coğrafyamız ve bütün insanlık için önem arz eden ve sorun haline gelen bir konuyu tema olarak belirlemekte ve bu çerçevede pek çok etkinlik gerçekleştirmektedir. Bu etkinliklerle İslam’ın rahmet yüklü mesajlarının ve Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in on dört asırlık eşsiz örnekliğinin, önderliğinin ve rehberliğinin toplumun tüm kesimlerine ulaştırılmasını sağlamaktadır.

SÖZÜN ÖZÜ

Sevgi dostlara saygılı olmakla güçlenir.

Hz. Ali (r.a.)

Hakkın olacak işler, Boştur kamu teşvişler, Ol hikmetini işler, Mevlâ görelim neyler, Neylerse güzel eyler.

Erzurumlu İbrahim Hakkı

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?