banner268

banner250

Kur’an’a adanan bir ömür: Reisü’l-kurrâ Abdurrahman Gürses

banner265

BİR AYET: Birazı hariç, geceleri kalk namaz kıl. (Gecenin) yarısını (kıl). Yahut bunu biraz azalt, ya da çoğalt ve Kur’an’ı tane tane oku. (Müzzemmil, 73/4)

Diyanet Takvimi 10.08.2020, 00:00
Kur’an’a adanan bir ömür: Reisü’l-kurrâ Abdurrahman Gürses
© Diyanet Haber

Henüz küçük yaşta babasının dizinin dibinde Kur’an’la buluşmuş, onu hıfzetmiş, onunla hemhâl olmuş, kırk yıl boyunca binlerce mümine imamlık ve bir o kadar talebeye hocalık yapmış Kur’an aşığı bir âlimdir Abdurrahman Gürses. 1909 yılında Hendek’te dünyaya gelen Gürses, kıraat ilminde Türkiye’de kendi kuşağının son halkasıdır. O, kendine has okuyuşu ve nağmeleriyle bir “ekol” olmuştur. Kur’an-ı Kerim’in canlı ve içten okunması konusunda hassasiyet göstermiş, birçok uluslararası yarışmada jüri üyeliği yapmış ve çeşitli ülkelerde Türkiye’yi temsil etmiştir.

Abdurrahman Gürses ömrünü mihraplara, Kur’an hizmetlerine, talebelerine ve cemaatine tahsis etmiş bir insandı. Onun milyonlarca Müslümanın muhabbetine mazhar olmasının sebebi mihrap ve Kur’an hizmetlerindeki gayretleri olmakla birlikte, bunun da ötesinde sahip olduğu üstün ahlaki vasıfları ve din adamına yakışır güzel meziyetleridir. O, kişiliğini, Kur’an tilavetiyle özdeşleştirip güzelleştirmiş, bu özelliği ile çevresine örnek olmuştur. Edep abidesi bir âlim olarak hoş bir seda bırakmış ve bembeyaz sarığına en küçük bir leke sürmeden 1999 tarihinde bu dünyadan göçüp gitmiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)