banner268

banner250

Komşu komşuya muhtaçtır

banner265

BİR AYET: Allah’a kulluk edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın. Allah kendini beğenen ve böbürlenip duran kimseyi asla sevmez. (Nisâ, 4/36)

Diyanet Takvimi 03.07.2020, 00:00
Komşu komşuya muhtaçtır
© Diyanet Haber

İnsanlığın menfaat temeli üzerine inşa edildiği, insanların kendilerine sağlayacağı menfaatler ölçüsünde başkalarıyla ilgilendiği zamanlardan geçiyoruz. İnanç ve ahlaka dair hassasiyetlerin azaldığı, çoğu kez üst kattaki komşunun alt kattakinden habersiz yaşadığı, insani bağların çözüldüğü, insanlar arasına kalın duvarların örüldüğü bir dönemde yaşıyoruz.

Bütün bu olumsuzlukların giderilmesi için hep birlikte çaba göstermemiz gerektiği aşikâr. O hâlde komşularımızı unutmamalı, onların bizim üzerimizde Peygamber Efendimizin “mirasçı kılınacak zannettim” buyurduğu kadar hakları olduğunu hatırımızda tutmalıyız.

İlişkilerimizi Allah’ın Rahman sıfatının tecellisi olarak şefkat ve merhamet üzerine kuralım. Mübarek gün ve geceleri, bayramları komşularımızla muhabbetimizi artırmaya, Rabbimizin rızasını kazanmaya, toplumsal birliğimizi güçlendirmeye vesile görelim, onları evimize davet edelim, ziyaretlerine gidelim. Komşularımıza karşı tatlı dil ve güler yüzle muamele edelim, sabırlı ve hoşgörülü olalım. Aramızdaki ufak anlaşmazlıkların büyümesine izin vermeyelim. Selamı sabahı kesmeyelim, kendimiz için istediğimiz güzel şeyleri onlar için de dileyelim.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)