banner186

Kişinin çok sayıda kaza orucu varsa nasıl tutmalıdır?

BİR AYET: Sana (Allah yolunda) ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: Maldan harcadığınız şey, ebeveyn, yakınlar, yetimler, fakirler ve yolcular için olmalıdır. Şüphesiz Allah yapacağınız her hayrı bilir. (Bakara, 2/215)

Diyanet Takvim 04.05.2020, 00:00
Kişinin çok sayıda kaza orucu varsa nasıl tutmalıdır?
© Diyanet Haber
banner197

Ramazan orucunu tutmakla yükümlü olduğu hâlde tutmamış veya bir mazeretten dolayı tutamamış olan kimseler; öncelikle tutmadıkları bu oruçların sayısını belirlerler ve bu oruçlarını, oruç tutmanın yasak olduğu bayram günlerinin dışındaki günlerde kaza ederler. Tutulacak her kaza orucuna, “Üzerimde borç olan ilk orucun kazasına…” diye niyet edilmesi uygun olur. Kazaya kalan oruçların hesaplanması konusunda iki durum söz konusu olabilir:

a. Kişi mükellef olduğundan beri hiç oruç tutmamış olabilir. Bu durumda ergenlikten itibaren geçen her yıl itibarı ile bir kameri ay hesabı ile –ki, bu yirmi dokuz veya otuz gündür; ihtiyaten otuz gün tercih edilmesi uygundur– oruçlarını tutar. b. Kişi mükellef olduktan sonra bazı oruçlarını kazaya bırakmış olabilir. Bu durumda mümkün mertebe tutulmayan oruçların sayısı hesaplanıp gününe gün kaza edilir. Orucunu mazeretsiz olarak terk eden kimselerin bu oruçlarını kaza etmenin yanında tevbe ve istiğfar da etmeleri gerekir.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
13°
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?