banner250

banner246

Kimsesizlerin kimsesi olmak

BİR AYET: Yetimin malına, rüşdüne erinceye kadar, ancak en güzel bir niyetle yaklaşın. Verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir. (İsrâ, 17/34)

Diyanet Takvimi 08.05.2020, 00:00
Kimsesizlerin kimsesi olmak
© Diyanet Haber

Yaşadığımız toplumda her zaman kimsesiz ve muhtaç insanlar, savrulmuş aileler, hastalar, engelliler, yalnız yaşayan yaşlılar, sahipsiz çocuklar vardır. İşte bütün bunlar ilahi rahmetin nüzulüne vesile olan kimselerdir. Toplumda kimsesiz, fakir, yaşlı ve yetim gibi sokakların insafına, milletin vicdanına terk edilmiş insanlarla ilgilenmek sadece devletin ve ilgili kurumların değil, bütün insanların özellikle de inananların görevidir. Yüce dinimiz, birlik ve beraberlik içinde olmayı, kimsesizlerle ilgilenmeyi, muhtaçların ihtiyacını görmeyi emretmiştir.

Başkalarının derdini hisseden bir mümin yüreği kendisi kadar başkalarını da düşünür, onlar için de dertlenir. Sıcak bir selamlaşma, bir hasta ziyareti, gönülden verilen bir sadaka insanlar arasında var olan bütün mesafeleri kapatabilir. Bazen küçük bir hatır sorma insanın yaşam sevincinin yerine gelmesine neden olabilir. Bu nedenle hiçbir iyiliği küçük görmeden mümkün olduğu kadar ihtiyaç sahibine el uzatalım, yetimin başını okşayalım, onları ziyaret edelim, acılarını paylaşalım. İnsanlığımızın ve imanımızın tadına varmak ancak böyle mümkün olacaktır.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)