banner156

banner152

Kelime-i Tevhid

BİR AYET: Sizin ilahınız bir tek ilahtır. Ondan başka ilah yoktur. O Rahmân’dır, Rahîm’dir. (Bakara, 2/163)

Diyanet Takvim 03.01.2020, 00:00
Kelime-i Tevhid
© Diyanet Haber
banner133

Tevhid inancı İslam dinin easasını teşkil eder. İslâm dinine girmek isteyen kimsenin yapması gereken ilk şey kelime-i tevhidi içtenlikle benimsemesidir. Kelime-i tevhid (kelimetü’t-tevhîd) tabiri Allah’tan başka ilahın bulunmadığını ifade eden cümlenin adıdır.

Kelime-i tevhidin aslı “lâ ilâhe illallah Muhammedün resûlullah” cümlelerinden ibaret olup “Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed (s.a.s.) Allah’ın elçisidir” şeklinde Türkçe’ye çevrilir. Kelime-i tevhid, inanç esaslarının ve dolayısıyla dinin özünü oluşturan iki temel üzerine kurulmuştur. Bunların ilki Allah’ın yüceliğini ve birliğini, ikincisi de O’nun insanlarla münasebetini sağlayan nübüvveti vurgulamaktadır.

Kişinin zihnini ve dilini ne ile meşgul ettiği çok önemlidir. Kelim-i tevhidi sıkça söylemeliyiz. Kelime-i tevhid aynı zamanda bir zikirdir, hem de zikirlerin en kıymetli olanıdır. Bu hususta sevgili Peygamberimiz: “Zikrin en faziletlisi lâ ilâhe illâh ve duanın en faziletlisi el-hamdü lillâh sözüdür” buyurmuştur. (ibn Mâce Edeb, 55)

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
mehmet akkuş 1 ay önce
daha net bir şekilde açıklarmısınız
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?