banner250

banner203

Kalpler Ancak Allah’ı Anmakla Huzur Bulur

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Açlıktan sana sığınırım. Çünkü açlık ne kötü bir arkadaştır. Hainlikten de sana sığınırım. Çünkü hainlik ne kötü bir sırdaştır.” (Ebû Dâvûd, Vitr, 32)

Diyanet Takvimi 04.01.2019, 06:00
Kalpler Ancak Allah’ı Anmakla Huzur Bulur

İnsanın yaşamın getirdiği stresle başa çıkmasında inancın çok önemli bir etkisi vardır. Günümüz insanı ancak inancıyla, giderek şahlanan maddi varlığının ve “ben” takıntısının üstesinden gelip, ihmal ettiği manevi değerlerle yeniden buluşabilir. Stresi tamamen yok edemeyiz, zira stresin sıfırlanması ölüm hâlidir. İnsan, bir sınav sürecinde bulunduğuna göre bu sınavın bir heyecanının olması normaldir. Normal olmayan bu sınavın gerektirdiği hazırlığı yapmamaktır. Unutulmamalıdır ki kendi benliğine odaklanan kişinin huzurlu yaşaması mümkün değildir. Oysa hayatı; öncesi ve sonrası ile bir bütün olarak görenlerin huzuru yakalaması çok daha kolay olacaktır. “Onlar, inananlar ve kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” (Ra’d, 13/28) âyeti yol göstericidir. Yine unutulmamalıdır ki insanın; kendisini var eden, hayat veren, doğrudan muhatap alan, gönlünde taht kuracak kadar yakın olan Yaratıcısı ile iç içe bulunması böylece her davranışında yalnız olmadığı bilinci ile hareket etmesi, onu huzurlu kılacaktır.

SÖZÜN ÖZÜ

Dünyada en huzursuz kimse, gönlünde haset ve kin tutandır. İmam-ı Şâfiî 78 İyi şey daima çabayla yapılır. Ve bu çaba birçok defa tekrarlandığında, iyi şey alışkanlığa dönüşür. Tolstoy

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Ahmet ünal 3 yıl önce
1 Ocak ta niye Mekke'nin fethi yok,çok tepki var,bu güne kadar vardıda şimdi ne oldu da yok
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?