banner203

banner250

Irkçılık, Bir Cehalet Toplumu Hastalığıdır

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Faydasız ilimden, huşu duymayan kalpten, doymayan nefisten ve kabul edilmeyen duadan sana sığınırım.” (Nesâî, İstiâze, 64)

Diyanet Takvimi 19.06.2019, 02:00
Irkçılık, Bir Cehalet Toplumu Hastalığıdır
© Diyanet Haber

Kendi ülkesini, bayrağını ve doğup büyüdüğü memleketini derin bir aşkla sevmek tabiidir. Aynı dili konuştuğumuz, aynı dine inandığımız ve aynı kültürü paylaştığımız insanları sevmek fıtrata aykırı bir şey değildir. Zira biliriz ki, din, vatan, toprak, bayrak, tarih ve kültür gibi değerler bizim bir millet olarak varlık sebebimizdir. Hürriyet ve istiklal sahibi bir millet oluşumuzu bunlara borçluyuz.

Gel gelelim bir insan kendi ırkını âdeta kutsar, göklere çıkarır ve diğer bütün yeryüzü ırklarını küçümser ve ırkları sebebiyle onları ötekileştirirse işin rengi değişir. Irkı, nesebi, kökeni, menşei ve aslı öncelemenin, aşırı biçimde vurgulamanın, yeryüzündeki diğer ırklara karşı bir üstünlük ve imtiyaz gerekçesi yapmanın, onları aşağılamanın, ezmenin, sömürmenin ve toptan yok etmeye kalkışmanın adı, ırkçılıktır.

Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Ey insanlar! Şunu iyi bilin ki Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap’a; beyazın siyaha, siyahın beyaza takva dışında bir üstünlüğü yoktur.” (İbn Hanbel, V, 411)

SÖZÜN ÖZÜ

“Allah’ım! Faydasız ilimden, huşu duymayan kalpten, doymayan nefisten ve kabul edilmeyen duadan sana sığınırım.”

(Nesâî, İstiâze, 64)

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)