banner250

banner203

İmanla Bağdaşmayan Bir Huy: Bencillik

GÜNÜN DUASI: “Rabbim! Bana tarafından temiz bir nesil ihsan eyle! Kuşkusuz sen duayı işitmektesin.” (Âl-i İmrân, 3/38)

Diyanet Takvimi 27.03.2019, 02:00
İmanla Bağdaşmayan Bir Huy: Bencillik

Hz. Peygamber (s.a.s.) “Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği bir şeyi, kardeşi için de istemedikçe iman etmiş olmaz” (Buhârî, Îmân, 7) buyurarak bencilliğin imanla bağdaşması mümkün olmayan, kötü bir huy olduğunu ifade etmiştir. Efendimiz (s.a.s.) bu buyruğu ile kendimiz için istediğimiz her şeyi kardeşlerimiz için de dilemeyi, sakındığımız bütün kötülüklerden onların da uzak durmasını arzulamayı imanımızın bir gereği olarak saymıştır. Böylece aramızdaki “ben” ve “diğerleri” ayrımını ortadan kaldırmıştır. Ayrıca Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) biz Müslümanları bazen bir binanın birbirine kenetlenmiş tuğlalarına bazen de bir bedenin uzuvlarına (Buhârî, Edeb, 27) benzetmiştir. Böylece birbirimizin derdiyle dertlenen, mutluğuyla mutlu olan ve mü’min kardeşlerimize karşı duyarlı bir toplum olmamızı istemiştir

 Bu doğrultuda bizler de bencillik yerine başkalarını da düşünmeyi, israf ve cimrilik yerine yardım ve cömertliği, ırkçılık yerine İslam kardeşliğini ikame eden bir ümmet olmak için elimizden geleni yapmalıyız.

SÖZÜN ÖZÜ

Ey insanlar! Allah’a muhalefetten sakınınız. Çünkü Allah’a muhalefetten sakınmak bir ganimettir. En akıllı insan kendisini hesaba çeken, kendini iyi idare eden, ölümden sonrası için iyi amel yapan ve kabrin karanlığı için Allah’ın nurundan faydalanandır. 

Hz. Osman (r.a.)

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)