banner172

banner145

İman - Ahlak İlişkisi

GÜNÜN DUASI: “Rabbim! Onlar (anne ve babam) nasıl küçüklükte beni şefkatle eğitip yetiştirdilerse şimdi sen de onlara merhamet göster.” (İsrâ, 17/24)

Diyanet Takvim 19.03.2019, 02:00
İman - Ahlak İlişkisi
banner174

İslam dini kategorik olarak inanç, ibadet ve ahlak olmak üzere üç alandan oluşur. İman alanı temel alan olup, diğer ikisi bunun üzerine kurulur.

Sorunlu bir iman alanı sağlıklı bir ibadet ve ahlak hayatı ortaya koyamaz. Kur’an-ı Kerim’in sıklıkla imana vurgu yapması, hemen her vesile ile uluhiyete dikkat çekmesi; kıyamet, ahiret, hesap, cennet ve cehennem gibi konulara göndermede bulunması bundan dolayıdır. Yüce Allah,“Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse derin bir sapıklığa düşmüş olur.” (Nisa 4/136) ayetinde mü’minlere seslenerek iman alanının mü’minler için her zaman canlı tutulması gerektiğine işaret etmektedir. İslam ahlakının hükümleri, Kur’an ve sünnette bir bir anlatılmıştır.

Ahlak kaidelerinin özü “yaratana hürmet, yaratılana şefkat”tir. Hatta bu, İslam dininin insanda gerçekleştirmek istediği temel gayedir. Kaynağı imandır.

SÖZÜN ÖZÜ

Derin bir nehre taş attığınızda nehir bundan etkilenmez. Eleştiriden incinen Mü’min nehir değil, sığ bir havuzdur. Başkalarını bağışlayın; anca o zaman mağfiret edilirsiniz. Müslihiddin Sadi

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?