İmaj Tutkusu

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Kulağımın kötülüğünden, gözümün kötülüğünden, dilimin kötülüğünden, kalbimin kötülüğünden, tenimin kötülüğünden sana sığınırım.” (Nesâî, İstiâze, 4)

İmaj Tutkusu
banner80

Görüntünün önde olduğu, sanalın gerçeğin yerine geçtiği ve paylaşmanın anlamının bütünüyle farklılaştığı zamanları yaşıyoruz.

Yüz binlerle ifade edilen ölüm rakamlarını, milyonlara ulaşan mültecileri, açlıktan ölenleri, soğuktan donanları duyuyor ancak fotoğraf yahut videolarını gördüğümüzde fark ediyor ve onlara ait görselleri sosyal medyada “paylaştığımızda” da sorumluluğumuzu yerine getirdiğimiz hissini yaşıyoruz. Aylan bebeğin sahildeki cansız minik bedeni yıllardır devam eden mülteci sorununun simgesi olurken minik Ümran’ın çaresiz, şaşkın ve korkmuş bakışları nihayet birkaç hafta konuşulmayı hak ediyor dünya kamuoyunda. Halep’te yerin altında bir yetimhanede mahsur kalan çocukların videosu tıklanma ve paylaşılma rekorları kırıyor bu arada. İzliyor, görüyor ve paylaşıyoruz… Sosyokültürel açıdan daha gelişmiş olduğunu düşündüğümüz, tüm ileri teknoloji ve imkânlarıyla çoğu zaman geçmişe meydan okuma iddiasında olan insanlığın, insana ve insanın en masum hâli çocuğa verdiği değer noktasında sınıfta kaldığını görüyoruz.

SÖZÜN ÖZÜ

Gönlünün arzusuna göre iş yapma ki, sırtına pişmanlık yükü yüklenmesin. Feriduddin Attar

Bilge kişi her şey için kendine yönelir, budala kişi her şeyi başkalarında arar. Konfüçyüs

Diyanet Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
cavit akşehirlioğlu
cavit akşehirlioğlu - 6 ay Önce

cok dogru guzel sozlwr

SIRADAKİ HABER