banner250

banner246

İlmin Kapısı Hz. Ali

BİR HADİS: Akıllı kimse, kendini sorguya çeken ve ölümden sonrası için çalışandır. Aciz kimse, nefsini hevasına tâbi kılar ve Allah’tan olmayacak şeyler bekler. (Tirmizî, Kıyâmet, 25)

Diyanet Takvimi 28.01.2020, 00:00
İlmin Kapısı Hz. Ali
© Diyanet Haber

Ebû Türâb (toprağın oğlu) künyesi ile bilinen Hz. Ali, küçük yaşlarından itibaren Hz. Peygamberin terbiyesinde yetişmiş ve Peygamberimize damat olma şerefine de nail olmuştur.

Güzel ahlakı ve yiğitliği ile ön plana çıkan Hz. Ali, Hz. Peygamber (s.a.s.)’den hem ahlakını hem de vahyin aydınlığındaki ilmini miras almıştır. Hz. Peygamber, ilmi sebebiyle onu Yemen’e kadı olarak göndermek istediğinde, Hz. Ali valilik konusunda ilmine güvenmeyerek tereddüt etmiş, Efendimiz (s.a.s.) ise onun tereddütlerini gidermiş ve orada nasıl hükmetmesi gerektiğini bizzat ona öğretmiştir (Ebû Dâvûd, Akdıye, 6). Hz. Ali, Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in özellikle fıkhi meselelerde ilmine müracaat ettiği kişilerin başında gelmektedir. Onun hukuk bilgisi ve hüküm vermedeki başarısı Hz. Ömer tarafından, “En isabetli hüküm verenimiz Ali idi” sözüyle ortaya konulmuştur (Buhârî, Tefsîr, (Bakara) 6). Bu sebeple ilk üç halife önemli meselelerde onun fikrini almayı ihmal etmemişlerdir. Diğer sahâbîler de görüşlerinin doğruluğuna inandıkları için Hz. Ali’nin fikir beyan ettiği dinî bir meseleyi başkalarına sorma ihtiyacı duymamışlardır.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
mevlut 10 ay önce
Ebu Turab topragin oglu demek mi tobragin babasi demek mi.
Ali Tezel 1 yıl önce
4 Ocak 2020 niye yoktur bırada