banner250

banner203

İlk Cuma Hutbesi

BİR AYET: Kim tevbe edip iyi davranış gösterirse, şüphesiz o, tevbesi kabul edilmiş olarak Allah’a döner. (Furkân, 25/71)

Diyanet Takvimi 21.09.2020, 00:00
İlk Cuma Hutbesi
© Diyanet Haber

Rânûnâ vadisi… İlk Cuma namazının kılındığı yer. Peygamberimiz (s.a.s.), hicret esnasında Medine öncesindeki son duraktan, Kubâ’dan ayrılırken Rânûnâ vadisinde irad ettiği ilk Cuma hutbesinde şöyle buyurmuştu:

“Ey insanlar, ölmeden önce Allah’a tevbe ediniz, fırsat elde iken iyi işlere koşunuz… Biliniz ki Cenab-ı Hakk, içinde bulunduğum yılın bu ayında, bugün şu bulunduğum yerde Cuma namazını kıyamete kadar, üzerinize farz kıldı…

Ey insanlar, kendinize ahiret için azık hazırlayıp önceden gönderin. Hepiniz ölecek ve sürünüzü çobansız bırakacaksınız. Sonra Rabbiniz, -arada tercüman veya perdedar olmaksızın- bizzat: -Sana benim peygamberim gelip haber vermedi mi? Ben sana mal vermiş, ihsanda bulunmuştum.

Sen bunlardan ahiretin için ne gönderdin? diye soracaktır. O kimse sağına soluna bakacak, hiçbir şey göremeyecek. Sonra önüne bakacak, orada cehennemi görecek. Öyleyse yarım hurma ile de olsa, kendini ateşten korumaya gücü yeten bunu yapsın. Buna gücü yetmeyen bari güzel sözle kendini kurtarsın. Çünkü bir iyiliğe 10’dan 700 katına kadar sevap verilir. Allah’ın selam ve rahmeti üzerinize olsun.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)