banner250

banner246

İlim Öğrenmek Farzdır

BİR AYET: Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da, onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır. (Rûm, 30/22)

Diyanet Takvimi 31.01.2020, 00:00
İlim Öğrenmek Farzdır
© Diyanet Haber

Kur’an-ı Kerim’in ilk hitabı “Oku!” emridir. İnananlar, yerin ve göğün yaratılışı, tabiat olayları hakkında, kısacası varlığın her boyutu üzerinde düşünmeye davet edilmişlerdir. Peygamberlerin mesajının özü bilgidir. Hz. Peygamber’in öğretisinin temelinde de “bilgi” vardır. O, kendisinin bir muallim olarak gönderildiğini belirtmiştir. “Öğreten, öğrenen, dinleyen ya da ilmi seven/destekleyen ol, beşincisi olma, helâk olursun!” diyerek Müslümanlar için bilgiye dayalı bir hayat anlayışını tavsiye etmiştir.

Dinimiz, ilim öğrenme konusunda kadın ve erkeği ayırt etmeksizin ikisine de aynı sorumluluğu yüklemiştir. Sevgili Peygamberimizin, “İlim öğrenmek kadın-erkek her Müslümana farzdır” (İbn Mace, Mukaddime, 17) sözleri de bu konuda bize yol göstermektedir. Diğer bir hadisinde de Peygamberimiz, ilim öğrenme ve onu başkalarına öğretme işinin, kişiye nasıl üstünlük kazandırdığını şöyle vurgulamaktadır: “Ancak iki kişiye gıpta edilir: Onlardan biri, Allah’ın kendisine mal verdiği ve hak yolunda o malı harcamasına imkân tanınan kişi, diğeri de Allah’ın kendisine hikmet verdiği ve onunla hüküm veren ve onu başkalarına öğreten kişidir.” (Buhârî, İlim, 15)

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
. 3 hafta önce
Keşke müslümanlar da artık kavga etmek veya basit şeyler konuşmak yerine daha çok okusa araştırsa bilimsel makaleler yayınlasa, sanayilerini genişletse dışa bağımlılığı ve yoksulluklarını azaltsa güzel olurdu.
Abdurrahman Yener 1 yıl önce
Gayet güzel verimli bir konu ve yazı Allah razı olsun.