banner203

banner250

İftar sofralarında buluşmak

BİR AYET: Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise içinizden kim bu aya erişirse onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa tutamadığı günleri başka günlerde kaza etsin. (Bakara, 2/185)

Diyanet Takvimi 30.04.2020, 00:00
İftar sofralarında buluşmak
© Diyanet Haber

Ramazan ayının güzelliklerinden birisi de iftar anını yaşamak, kardeşlik ve kaynaşma duygusunu perçinleştiren iftar sofralarında buluşmaktır. Hz. Peygamber (s.a.s.)’in şu nebevî müjdesi bu anın önemini şöyle ifade eder: “Oruçlu için iki sevinç anı vardır. Biri, orucu açtığı anki sevinci, diğeri de Rabbine kavuştuğu anki sevincidir.” (Buhari, Savm 9)

İftar sofraları aile fertleri arasında muhabbet ortamı oluşturur. Günümüzde dünyalık meşgalelerden dolayı, Müslümanlar Ramazan dışında bile çoğu zaman kendi evlerinde aile efradı ile birlikte sofraya oturma imkânı bulamamaktadır. Ramazanın manevi atmosferi ile birlikte tüm engeller bir yana bırakılarak otuz gün boyunca herkes sofra başında ezanı bekleme heyecanını yaşayabilmektedir. O anda sıcak sohbetlerle, belki on bir ay boyunca şahit olunamayan güzel anlar yaşanmaktadır. İftarı bekleme anı, aile içi kaynaşma ve sevgi yumağı oluşturmaya vesiledir. Çocuklarımıza ve gençlerimize bu güzel ve anlamlı geleneği miras bırakabilmemiz için onları daha küçük yaşlardan itibaren iftar sofralarıyla tanıştırmamız en önemli vazifelerimizdendir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)