banner250

banner203

Her Hayrın Başı: Besmele

Günün Duası: “Rabbimiz! İndirdiğine inandık ve Peygambere tâbi olduk; artık bizi şahitlerle beraber yaz.” (Âl-i İmrân, 3/53)

Diyanet Takvimi 01.01.2019, 06:00
Her Hayrın Başı: Besmele

Besmele Yüce Allah’ı hatırlamak ve O’nun yüce ismini zikretmektir. Müslüman besmele çekmekle “Kendi adıma veya başka bir varlık adına değil, sadece Allah Teâlâ adına, O’nun rızasını kazanmak umuduyla ve O’nun izni çerçevesinde bu işi yapmaya başlıyorum.” demiş olur. Rabbinin ilahlığını, kendinin de kulluğunu hatırlar. Ayrıca, “Rahmân” ve “Rahîm” olan Allah’ın sıfatlarının yer aldığı besmele ile Allah’ın rahmetini, dünya ve âhiret mutluluğunu temenni eder. Kendisi de söz ve davranışlarında merhameti ilke edineceğini ilan etmiş olur. İster dünyevi ister uhrevi olsun her meşru işin öncesinde “besmele” çekmek sünnettir. Allah Resûlü “Yüce Allah’ı anarak başlanmayan her anlamlı söz veya iş, bereketsizdir/sonuçsuzdur.” (İbn Hanbel, II, 360) buyurur. Hadis bize anlamlı her işin ve sözün başında Allah’ı hatırlamanın sözlerimizin ve fiillerimizin bereketlenmesine, güzel sonuçlanmasına vesile olacağını müjdeler. Besmelenin çekilmeden yapılan işler ise bereketten mahrum kalır. Şu halde besmele, her hayrın anahtarıdır.

SÖZÜN ÖZÜ

İhtiyarlık, gençliğin sonu ve neticesidir. Netice ise, başa bağlıdır. Gençliğini iyi geçirenin, ihtiyarlığının da iyi geçeceği umulur. Molla Cami

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)