banner250

banner246

Hâbil Olmak

BİR HADİS: Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en alt derecesidir. (Müslim, Îmân, 78)

Diyanet Takvimi 07.02.2020, 00:00
Hâbil Olmak
© Diyanet Haber

“Onlara Âdem’in iki oğlunun haberini gerçeğe uygun olarak anlat: Hani ikisi de birer kurban sunmuşlar, birininki kabul edilmiş, diğerininki kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen, diğerine, ‘Andolsun seni öldüreceğim!’ dedi. O da dedi ki: ‘Allah ancak takvâ sahiplerinden kabul eder. Andolsun ki sen öldürmek için bana el uzatsan bile, ben öldürmek için sana elimi kaldıracak değilim! Zira ben âlemlerin rabbi olan Allah’tan korkarım. Ben diliyorum ki sen hem benim günahımı hem de kendi günahını yüklenesin, cehennemliklerden olasın!’ Zalimlerin cezası işte budur. Sonunda içindeki duygular onu kardeşini öldürmeye itti; onu öldürdü ve böylece hüsrana uğrayanlardan oldu. Ardından Allah, kardeşinin cesedini nasıl gömeceğini ona göstermek için yeri eşeleyen bir karga gönderdi. ‘Yazıklar olsun bana! Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini gömmekten âciz miyim?’ dedi, ettiğine de pişman oldu.” (Maide, 5/27-31)

Kur’an-ı Kerim’de anlatılan bu kıssayla Hâbil’in yolunu tutmamız öğütlenir. Zira Hâbil olmak, Hakk’a teslim olmak, takvâ ve ihlası kuşanmaktır. Hâbil olmak kıskançlık, haset, kin gibi kötü arzuların esiri olmamak; kötülüğe kötülükle karşılık vermemektir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Fatih Hoca 1 yıl önce
Çok güzel diyanet haber son zamanlar güzel işler çıkarıyor. Yolunuz açık olsun.